Gyászol a magyar sakktársadalom: életének 75. évében elhunyt Horváth Tamás nemzetközi sakkmester.
A csapatban Európa-bajnoki bronzérmes, hatszoros magyar bajnok sportember játékosként, edzőként és szövetségi kapitányként is maradandót alkotott. Kétszer is irányította a magyar férfiválogatottat, a 2014-es sakkolimpián pedig vezetésével ezüstérmet szerzett a csapat.
A szomorú hírről a zaol.hu számolt be. Életének 75. évében meghalt Horváth Tamás nemzetközi mester sakkozó, a Csuti Antal SK szakmai vezetője, a sakkolimpiai ezüstérmes magyar csapat korábbi szövetségi kapitánya.
A zalaegerszegi születésű sakkozó egész életét a zalai megyeszékhelyen élte le. Első sikereit még úttörőversenyeken érte el, edzője és oktatója pedig a legendás Csuti Antal volt. Horváth Tamás egész életében hálával gondolt vissza mesterére, aki kitartó, áldozatos munkával segítette át a nehézségeken.
1974 és 1976 között háromszor nyerte meg a főiskolás magyar bajnokságot, majd az ifjúsági válogatott után a főiskolai sakkválogatott tagja lett, amellyel világbajnoki bronzérmet szerzett. Nemzetközi mesteri címét 1979-ben kapta meg, de ekkorra már a magyar bajnokságban is bemutatkozott. Számos egyéni tornagyőzelme mellett legnagyobb csapatsikerei közé tartozott az 1983-ban megszerzett Európa-bajnoki bronzérem.
Horváth Tamás edzőként és szövetségi kapitányként is jelentős szerepet töltött be a magyar sakkéletben. Egyik legismertebb tanítványa Porubszky Mária női nemzetközi mester volt, aki klubtársaként sakkolimpiai ezüst- és bronzérmet is szerzett.
A magyar férfiválogatott szövetségi kapitányának kétszer választották meg: először 1989 és 1991 között, majd 2009 és 2015 között irányította a csapatot. A 2014-es, tromsøi sakkolimpián vezetésével a magyar válogatott a dobogó második fokára állhatott fel.
Három évtizeden át volt a Magyar Sakkszövetség elnökségi tagja, ebből öt cikluson keresztül alelnökként dolgozott. A zalakarosi nyílt versenyek „örökös” szervezőjeként is ismerték egészen a világjárvány előtti évekig.
Sakkirodalmi munkássága szintén jelentős volt: számos cikket és több könyvet írt, munkáit külföldön is kiadták. Emellett folyamatosan segítette Adorján András nagymester szakmai munkáját elemzéseivel és szekundálásával. Életművét 2021-ben Maróczy-díjjal ismerték el.
A lap kiemelte, Horváth Tamás tekintélyét jól mutatja az is, hogy 2014-ben, szövetségi kapitányként Polgár Judit neki árulta el először, hogy a tromsøi lesz az utolsó sakkolimpiája. A világklasszis sakkozó a viadal után jelentette be visszavonulását.
