Magyar Péter bejelentette, benyújtották az ügynökakták megnyitását célzó javaslatot: „Vállaltuk, megcsináljuk”

Benyújtotta Melléthei-Barna Márton az Országgyűlésnek azt a törvényjavaslatot, amely az ügynökakták megnyitását célozza. Magyar Péter úgy fogalmazott, évtizedes adósságot törlesztenek ezzel.

Magyar Péter miniszterelnök szerdán délelőtt a közösségi oldalán közölte, hogy benyújtották a parlamentnek az ügynökakták megnyitását célzó törvényjavaslatot.

„Benyújtottuk az ügynökakták megnyitását szolgáló törvényjavaslatot az Országgyűlésnek. Vállaltuk, megcsináljuk” – jelentette ki a kormányfő, aki hozzátette, évtizedes adósságot törlesztenek az intézkedéssel.

Így szól a törvényjavaslat

Melléthei-Barna Márton által benyújtott törvényjavaslat egy új testület, a Minősített Iratok Felülvizsgálatát Segítő Tanácsadó Bizottság létrehozását célozza. A kezdeményezés az állambiztonsági múlt feltárását és az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát célozza.

Az Index szerint a tervezet minden, 1990. február 14. előtt keletkezett állambiztonsági irat és adat átfogó felülvizsgálatát írja elő, beleértve azokat is, amelyeket a rendszerváltás után is őriztek. A javaslat hangsúlyozza, hogy a folyamat átláthatósága érdekében történészek, levéltárosok és más szakértők bevonása szükséges.

A bizottság 11 tagból állna, akiket a kormány határozatban nevezne ki. Az elnök és négy tag a nemzetbiztonsági szolgálatok képviseletében, míg a további hat szakértő történészi, levéltárosi vagy jogi végzettséggel rendelkezne, és az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének vizsgálatában kiemelkedő tapasztalattal bírna. A szakértők költségtérítést kapnának munkájukhoz, míg az elnök és a nemzetbiztonsági tagok díjazás nélkül végeznék feladataikat.

Forrás

Megosztás